Rotary Incremental Encoder BI-38-H8-2500-PU
MOQ : 1 Unit
Rotary Incremental Encoder BI-38-H8-2500-PU Specification
  • Output Type
  • Push-Pull(ETL)
  • Weight
  • 200 Grams (g)
  • Usage & Applications
  • Industrial
  • Warranty
  • Yes
  • Size
  • 38mm
  • Material
  • Metal
Rotary Incremental Encoder BI-38-H8-2500-PU Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Unit
  • Delivery Time
  • 7 Days
About Rotary Incremental Encoder BI-38-H8-2500-PU
Technical Specifications
Specification Details
Product Name Rotary Incremental Encoder BI-38-H8-2500-PU
Encoder Type Incremental
Body Diameter 38 mm
Shaft Diameter 8 mm
Resolution 2500 PPR
Signal Output HTL Push-Pull
Voltage Range 524V DC